≡ MENU
Úvodní strana » Zajímavosti » Muzeum Apoxyomena

Muzeum Apoxyomena otevírá své brány 30. dubna 2016

V Malém Lošinji, 30. dubna 2016, bude slavnostně otevřen Muzeum Apoxyomena, v kterém bude vystavena bronzová socha řeckého atleta Apoxyomena.
Antická socha Apoxyomena, která byla nalezena v moři poblíž ostrova Lošinj, bude umístěná do zrekonstruovaného paláce Kvarner, který se nachází na nábřeží, v samotném centru města Mali Lošinj.
Apoxyomenos byl dosud vystaven v nejprestižnějších světových muzeích. Po hostování v londýnském British Museum byla socha vystavena i v muzeu Paula Gettyho v Los Angeles.

Zájem světové veřejnosti o antickou bronzovou sochu atlety, 192 centimetrů vysokou a o váze 300 kilogramů, není náhodná. Jedná se o umělecké dílo pocházející z 2. - 1. st. př. n. l., které bylo vytažené z Jaderského moře mezi ostrovy Vele Orjule a Lošinj dne 27. dubna 1999. Jedná se o zatím jedinou velkou bronzovou sochu nalezenou na východním pobřeží Jadranu.

Restaurování sochy byla velmi citlivá práce, která trvala sedm let. Z osmi známých variant prototypu Apoxyomena (z nichž nejznámější je bronzová socha z Kunsthistorisches Museum ve Vídni objevena v roce 1896 v Efezu), je lošinjská socha nejkompletnější a nejzachovalejší, argumentuji odbornici, a proto se očekává, že muzeum Apoxyomena do Malého Lošinje přiláká milovníky umění z celého světa.
 

apok.1.jpg

Tip: Pokud se Vám úkol zdá těžký, klikněte na tlačítko Jiný úkol

Pole označená * jsou povinná.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC BY 3.0