≡ MENU
Úvodní strana » Severní Dalmácie - dovolená & ubytování

Severní Dalmácie - dovolená a ubytování 2024

SEVERNÍ DALMÁCIE - informace

Poloha:
Zadarská župa (chorvatsky Zadarska županija) je jedna z žup v Chorvatsku. Leží na jihu země v severní Dalmácii. Zadarská župa je přímořské území, na východě hraničí s Bosnou a Hercegovinou, na jihu se Šibenicko-kninskou župou a na severu s Licko-senjskou župou. Její území je většinou hornaté, patří k němu četné ostrovy (Dugi Otok, z části i ostrov Pag). V Zadaru je mezinárodní letiště.

Nabizené lokality a tipy ubytování - klikněte na linky:                                                                             

Opatija - apartmány pro 2 - 4 osoby VANJA

Jadranovo - apartmány pro 2 - 4 osoby DUBRAVKO

Baška, ostrov KRK - apartmány pro 2 - 4 osoby - MARIO

Selce - pokoje pro 2 - 4 osoby hotel MARINA s bazénem a možnosti se snídaní nebo polopenzi

Karlobag -pokoje pro 2 - 5 osob hotel ZAGREB s bazénem s polopenzi nebo all inclusive

Jakišnica, ostrov PAG  - studia a apartmány pro 2 - 6 osob MACADAMS s bazénem

Povljana, ostrov PAG - studia a partmány pro 2 - 5 osob PLAŽA

Starigrad Paklenica - pokoje a partmány pro 2 - 13 osob ROLA

Starigrad Paklenica - Robynsonský dům pro 2 - 4 osoby VELEBIT

Vir, ostrov VIR - apartmány pro 2 - 6 osob GORAN

Bibinje - apartmány pro 4 - 5 osob DANIJEL

Turanj - pokoje a apartmány pro 2 - 4 osoby ROBI s možnosti polopenze

Biograd na moru - mobilní domy pro 2 - 6 osob SOLINE s možnosti polopenze

Biograd na moru - pokoje pro 2 - 5 osob hotel ADRIATIC s bazénem a s polopenzi

Pakoštane - studia a partmány pro 2 - 4 osoby NEKI

Drage - apartmány pro 2 - 6 osob BRANKA s možnosti polopenze nebo večeři

 

V případě že hledáte jinou lokalitu v severní Dalmácii, ať už se jedná o samostatný dům, apartmán, bungalov, hotel anebo maják, klikněte na následujicí link a zadejte tam požadované parametry požadovaného ubytování - klikněte na linkVyhledávání dovolené

Pláže:
Většinou oblázkové, skalnaté, místy písčité.

Zajimavosti:                                                                                                                                              Kromě městečka Nin s nejmenší katedrálou na světě najdeme zde i léčivý bahna, v Starigradu Paklenici najdeme muzeum Winnetua a můžeme navštívit lokality kde se stejnojmenný filmy natáčely.  Fun park Biograd - zábava nejen pro dětí.

 

Geografie a klima:                                                                                                                             
Severní Dalmácií označujeme oblast mezi Kvarnerem a Šibenikem. Oblast yniká nádhernou přírodou, které dominují národní parky plné téměř stále kvetoucích rostlin. Na severu se však přírodní podmínky poněkud liší, objevuje se zde skoro liduprázdná skalnatá pustina. Okolní skály a kaňony lákají horolezce nebo jen návštěvníky, kteří chtějí podniknout zajímavý a nevšední výlet. Když k tomu všemu připočteme ještě unikátní Plitvická jezera v seznamu Unesco, vyjde nám oblast, která má blízko k ráji na zemi. Spousta kulturních a přírodních památek zpřijemní vaši dovolenou.

Národní parky a parky přírody:                                                                                                                    Národní parky Plitviška jezera, Risnjak, Kornaty souostroví, Paklenica, Sjeverni Velebit. Parky přírody Velebit, Dinara, Telaščica.

Historie:                                                                                                                             

Chorvaté osídlili nejprve byzantské území při jadranském pobřeží (Dalmatské Chorvatsko), a později, po pádu avarské říše, také Dolní Panonii (Panonské Chorvatsko). Přestože do těchto oblastí i nadále zasahovaly mocenské zájmy východního císařství, nebyli Chorvaté vystaveni tak silnému byzantskému vlivu jako sousední Srbové. O to větší zájem jevila o jejich území od 8. století franská říše. Pod její svrchovanost se v 9. století dočasně dostali vládcové Panonského i Dalmatského Chorvatska. Současně se Chorvaté prosazovali ve vlastní Dalmácii, kde řada měst uznala jejich nadvládu. O jadranské pobřeží a ostrovy měly zájem také Benátky a Byzanc.

V roce 867 se Basileovi podařilo osvobodit z arabského obležení významné přístavní město Ragusu (Dubrovník) a poté zrestaurovat byzantské panství na jadranském pobřeží Balkánu, kde vzniklo thema Dalmácie. Podle císařova příkazu odváděla významná dalmatská města jako Split, Trogir nebo Zadar, který byl střediskem thematu, poplatky chorvatskému panovníkovi. Šlo zřejmě o tributum pacis – poplatek za svobodnou plavbu byzantských lodí po Jadranu.

Z církevního hlediska podléhalo Chorvatsko více římskému papežství, i když některá biskupství patřila stále pod svrchovanost konstantinopolského patriarchátu. Vzhledem k tomu, že k první christianizaci Chorvatů došlo již za Herakleiovy vlády, mohla zde být obnovena původní církevněsprávní centra z římské doby. Tak bylo například ve Splitu obnoveno starší salonské biskupství a také Římem založené biskupství v Ninu navázalo na starší tradici.

Významným chorvatským vládcem byl kníže Tomislav z rodu Trpimírovců. Brzy po nástupu na trůn v roce 910 se mu podařilo připojit větší část Panonského Chorvatska, které bylo po roce 907 obsazeno maďarskými kočovníky. Toto území nese od 10. století název Sclavonia – Slavonie. Orientace chorvatského vládnoucího rodu Trpimírovců na papežství přinesla Tomislavovi významný zisk v podobě královského titulu (924 nebo 925[4]). Zároveň první synoda ve Splitu v roce 925 výrazně omezila na podnět papeže Jana X. konání slovanských bohoslužeb v Chorvatsku a rozhodla o jednoznačné církevní orientaci země na Řím.[5] Druhá synoda konaná ve Splitu roku 928 zrušila biskupství v Ninu, kde se slovanská liturgie pěstovala, a začlenila Chorvatsko do splitské arcidiecéze. V době ohrožení Chorvatska bulharskou expanzí navázal Tomislav spojenectví s Byzancí a pomohl jí s definitivní platností porazit cara Symeona. Byzanc uznávala královu svrchovanost v Dalmácii, která mu platila podobně jako Benátky tribut, a udělila mu čestný titul prokonzula.

ZASLAT DOTAZ / INFORMOVAT SE NA NABÍDKU

Tip: Pokud se Vám úkol zdá těžký, klikněte na tlačítko Jiný úkol

Pole označená * jsou povinná.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC BY 3.0