Jižní Dalmácie - dovolená a ubytování 2024
JIŽNÍ DALMÁCIE - informace
Poloha:
Dubrovnicko-neretvanská župa (chorvatsky Dubrovačko-neretvanska županija) je nejižnější z chorvatských žup. V minulosti byla většina regionu součástí republiky Dubrovník, a Dubrovník je také hlavním městem moderní župy. Většina Dubrovnicko-neretvanské župy je exklávou Chorvatska (a také Evropské unie), protože ji od zbytku pevninského území Chorvatska odděluje krátký úsek jadranského pobřeží (s letoviskem Neum), který patří Bosně a Hercegovině. V Dubrovniku je mezinárodní letiště.
Nabizené lokality a tipy ubytování - klikněte na linky:
Lovište, Pelješac - apartmány pro 4 - 5 osob RADOJKOVIĆ
Lovište, Pelješac - Robynsonská dovolená - mobilní dům pro 2 - 5 osob BILJA
Perna, Pelješac - mobilní domy pro 2 - 6 osob camp PERNA
Orebić, Peljšac - studia pro 2 - 4 osoby VILLA LIDIJA
Trpanj, Pelješac - pokoje pro 2 - 4 osoby hotel FARAON s all inclusive stravováním
V případě že hledáte jinou lokalitu v jižní Dalmácii , ať už se jedná o samostatný dům, apartmán, bungalov, hotel anebo maják, klikněte na následujicí link a zadejte tam požadované parametry požadovaného ubytování - klikněte na link: Vyhledávání dovolené
Pláže:
Většinou oblázkové, skalnaté, místy písčité.
Zajimavosti: V seznamu Unesco najdeme staré město Dubrovnik, historicko-urbanistický celek města Stonu a Malého Stonu a jeho fortifikační soustavu. Právě ta je nejcennější památkou města. Ještě dnes dosahují jeho hradby délky 5 kilometrů a mají 20 věží (z původních 40) a 7 pevností. Město bylo vybudováno plánovitě v první polovině 16. století a vybaveno na svou dobu velmi moderní infrastrukturou. Systém opevnění, které patřilo ve své době k nejpozoruhodnějším a nejmodernějším pevnostním stavbám sloužilo jednak jako hraniční fortifikace Dubrovnické republiky, jednak jako ochrana zdejších salin; ty představovaly jednu z nejdůležitějších zdrojů příjmů tehdejši republiky. Nezapomente navštívit ostrov Korčulu a rodný dům slevného Marka Pola.
Geografie a klima:
Dubrovnicko-neretvanska župa je protáhlého tvaru, zabírá hlavně pobřeží Jadranského moře. Župa hraničí s Bosnou a Hercegovinou, jejíž přímořské území u města Neum ji dělí na dvě části. Území je kromě ústí řeky Neretvy převážně hornaté, nevhodné pro zemědělství. Pouze na severu, kde se řeka Neretva vlévá do moře, je úrodná, velmi zemědělsky využívaná oblast. Většinu příjmů má ale oblast z turistiky; Dubrovnik a Korčula jsou hodně známá a navštěvovaná místa. Zdejší krajina má proto úrodná pole s ovocnými sady a zeleninovými zahradami. Na místních loukách se pasou ovce po celý rok a nedílnou součástí hospodářství je i rybolov, pěstování vin=e révy a oliv.Národní parky a parky přírody:
Národní park Ostrov Mljet s Odyseovou jeskyni, Arboretum Trsteno s krasnou botanickou zahradou, ostrov Lastovo s nádhernou přírodou a specifickými komíny na domech jake nenajdeme nikde jinde na světě, flora a fauny kolem řeky Neretvy, ostrov Lokrum a Malostonská zátoka kde se po staletí pěstují ustřice.Historie:
Chorvaté osídlili nejprve byzantské území při jadranském pobřeží (Dalmatské Chorvatsko), a později, po pádu avarské říše, také Dolní Panonii (Panonské Chorvatsko). Přestože do těchto oblastí i nadále zasahovaly mocenské zájmy východního císařství, nebyli Chorvaté vystaveni tak silnému byzantskému vlivu jako sousední Srbové. O to větší zájem jevila o jejich území od 8. století franská říše. Pod její svrchovanost se v 9. století dočasně dostali vládcové Panonského i Dalmatského Chorvatska. Současně se Chorvaté prosazovali ve vlastní Dalmácii, kde řada měst uznala jejich nadvládu. O jadranské pobřeží a ostrovy měly zájem také Benátky a Byzanc.
Donedávna se tradovalo, že Dubrovník, původním jménem Ragusa, vznikl sloučením dvou osad: Laus (později také Raus, Ragus), která se nacházela na ostrůvku jižně od dalmatského pobřeží, osídlené obyvatelstvem románského původu (uprchlíky z Epidauru – Cavtatu, zničeného předtím Avary a Slovany) a Dubrava, slovanské osady na pobřeží a že se ve 12. století obě osady spojily v jednotný celek, když byla zasypána původní úžina, na jejímž místě se dnes nachází třída Stradun. Benátská republika využila na počátku 12. století křížové výpravy na Blízký východ a Dubrovníka se zmocnila. Proti Benátčanům místní zorganizovali tři vzpoury.
Roku 1081 obsadili Dubrovník Normané, brzy na to však byli vypuzeni. V roce 1296 poničil město požár. Byl natolik závažný, že dle tehdejších záznamů kronikáře Junija Resti chtěla řada lidí město opustit a odejít do okolních vesnic.
V Dubrovníku byla v roce 1317 postavena třetí nejstarší lékárna v Evropě.