Istrie - dovolená a ubytování 2024
ISTRIE - informace
Chorvatská Istrie (v jazyce lat Istria, chorvatsky Istra) je poloostrov vybíhající do Jaderského moře. Nachází se mezi Terstským a Kvarnerským zálivem a je rozdělen mezi Itálii, Slovinsko a Chorvatsko (Istrijská župa, Přímořsko-gorskokotarská župa). V Pule a na ostrově Krk je mezinárodní letiště.
Nabizené lokality a tipy ubytování - klikněte na linky:
Umag - apartmány pro 2 - 5 osob NIVES
Poreč - apartmány pro 4 - 5 osob - DANI
Fažana - mobilní domy pro 2 - 6 osob PINETA
Fažana -apartmány pro 2 - 6 osob CIBONA
Pješčana uvala u Puly - apartmány pro 2 - 6 osob MATIJA
V případě že hledáte jinou lokalitu na Istrii, ať už se jedná o samostatný dům, apartmán, bungalov, hotel anebo maják, klikněte na následujicí link a zadejte tam požadované parametry požadovaného ubytování: Vyhledávání dovolené
Pláže:
Většinou oblázkové, skalnaté, místy písčité.
Zajimavosti: Na poloostrově Istrie byl v 90. letech 20. století objeven jediný druhohorní dinosaurus, známý dosud z území Chorvatska. V roce 1998 dostal vědecké jméno Histriasaurus boscarollii ("Histria" byl latinský název pro Istrii). Byl to menší sauropodní dinosaurus s dlouhým krkem, který žil v období spodní křídy (asi před 130 miliony let). Vnitrozemi Istrie - HUM - nejmenší městečko na světě. Istraland - aquapark - zábava nejen pro dětí.
Geografie a klima: Rozloha poloostrova činí 3 700 km². Povrch tvoří planina, která se zvedá z jihozápadu na severovýchod od nadmořské výšky 100 m do 600 m. Nejvyšším vrcholem je 1 396 m vysoká hora Učka. Podnebí je středomořské. Roste zde řídké středomořské rostlinstvo (šibljak, tráva) a dobře se tu daří vinné révě, především odrůdě Teran. Hojně se zde také vyskytují olivovníkové plantáže. Istrijské olivové oleje patří k najkvalitnějším na světě.
Národní parky a parky přírody: Národní park Brijuni, Park přírody Učka, Palud, Rt Kamenjak..
Historie: Pojmenování dali poloostrovu kmeny Histrů (podskupina Ilyrů), které zde původně žily ve starověku. Kolem roku 177 př. n. l. oblast kolonizovali Římané. Po zmatcích za stěhování národů se od roku 976 stala zvláštní markou Korutanského vévodství, naopak Chorvatskému království patřila jen východní čtvrtina území. Po roce 1209 západní pobřeží ovládla Benátská republika a to samé se o 165 let později povedlo Habsburkům ve vnitrozemí.
Vliv obou velmocí vedl roku 1420 k rozdělení Istrijské marky mezi Habsburky (severovýchod, správně spojený s Kraňskem) a Benátskou republiku (jihozápad). Kartograf Pietro Coppo vydal v 16. století první přesnou mapu Istrie. K jejímu sjednocení došlo tzv. Mírem v Campo Formio v roce 1797, který benátskou část začlenil pod rakouskou korunní zemi Markrabství Istrie.
Dějepis Istrie od konce 18. století do současnosti
V době napoleonských válek se Istrie na chvíli stala součástí Italského království, ale od roku 1814 už jí opět ovládali Habsburci. Přestože v roce 1861 získala status samostatné korunní země s vlastní samosprávou (Istrijský zemský sněm), spadala společně s Terstem, Goricí a Gradiškou do provincie Rakouské přímoří.
Po skončení první světové války získala Istrii na základě Saint-Germainské smlouvy Itálie, po druhé světové válce se naopak stala součástí socialistické Jugoslávie. Od roku 1991 zhruba 90 % istrijského území náleží Chorvatsku (jako Istrijská župa), zbytek patří Slovinsku.