≡ MENU
Úvodní strana » Zajímavosti » Vodárenská věž

image004Vodárenská věž ve Vukovaru se stala symbolem odporu k srbské okupaci a dnes je symbolem nového života.

Voda se do věže dopravovala 60 cm širokým potrubím z Borovo Naselje, které se nachází asi 5 kilometrů od vodárenské věže a pak volným pádem zásobovala vodou celé město ...

Věděli jste, že vodárenská věž ve Vukovaru byla kdysi druhá největší vodárenská věž na světě ? A že se v ní nacházela restaurace ? A věděli jste, že máme vlastní šikmou věž ? Vodojem je od jeho osy nakloněn až o 18 centimetrů, ale není to důsledkem války v letech 1991-1995

Dnes je vodárenská věž symbolem lidského utrpení, ale také symbolem lidské moci, která dlouho odolávala a odrážela srbské nepřátelské útoky během vlastenecké války. Vukovar se nachází na takové poloze, že ani když jste 3 km daleko, nemáte možnost vidět že se před vámi nachází město. Jen když vidíte vodárenskou věž, budete vědět, že je Vukovar před vámi. Stavba vodárenské věže byla zahájena v roce 1964 a trvala až do roku 1968.
Od té doby až do roku 1991, sloužila svému účelu. V prvním týdnu útoku na Vukovar,  věž byla terčem ostřelování  nepřátelského srbského  vojska. Cíl  byl rychle dosažen, protože  věž utrpěla škodu, a byla už nepoužitelná. Při obléhání města Vukovar , vodárenská věž  utrpěla více než 600 přímých zásahů a přesto zůstala stát a stála se pýchou města.  
Od listopadu 2020. je věž obnovená, se zachovalými šrámy od srbských granátu, uvnitř je výtah a na vrcholu nádherný výhled do širokého okolí.

 

Tip: Pokud se Vám úkol zdá těžký, klikněte na tlačítko Jiný úkol

Pole označená * jsou povinná.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC BY 3.0