Vodárenská věž ve Vukovaru se stala symbolem odporu k srbské okupaci a dnes je symbolem nového života.
Voda se do věže dopravovala 60 cm širokým potrubím z Borovo Naselje, které se nachází asi 5 kilometrů od vodárenské věže a pak volným pádem zásobovala vodou celé město ...
Věděli jste, že vodárenská věž ve Vukovaru byla kdysi druhá největší vodárenská věž na světě ? A že se v ní nacházela restaurace ? A věděli jste, že máme vlastní šikmou věž ? Vodojem je od jeho osy nakloněn až o 18 centimetrů, ale není to důsledkem války v letech 1991-1995
Dnes je vodárenská věž symbolem lidského utrpení, ale také symbolem lidské moci, která dlouho odolávala a odrážela srbské nepřátelské útoky během vlastenecké války. Vukovar se nachází na takové poloze, že ani když jste 3 km daleko, nemáte možnost vidět že se před vámi nachází město. Jen když vidíte vodárenskou věž, budete vědět, že je Vukovar před vámi. Stavba vodárenské věže byla zahájena v roce 1964 a trvala až do roku 1968.
Od té doby až do roku 1991, sloužila svému účelu. V prvním týdnu útoku na Vukovar, věž byla terčem ostřelování nepřátelského srbského vojska. Cíl byl rychle dosažen, protože věž utrpěla škodu, a byla už nepoužitelná. Při obléhání města Vukovar , vodárenská věž utrpěla více než 600 přímých zásahů a přesto zůstala stát a stála se pýchou města.
Od listopadu 2020. je věž obnovená, se zachovalými šrámy od srbských granátu, uvnitř je výtah a na vrcholu nádherný výhled do širokého okolí.