≡ MENU
Úvodní strana » Zajímavosti » Vodárenská věž

image003.jpgVodárenská věž ve Vukovaru se stala symbolem odporu k srbské okupaci a dnes je symbolem nového života.

Voda se do věže dopravovala 60 cm širokým potrubím z Borovo Naselje, které se nachází asi 5 kilometrů od vodárenské věže a pak volným pádem zásobovala vodou celé město ...

Věděli jste, že vodárenská věž ve Vukovaru byla kdysi druhá největší vodárenská věž na světě ? A že se v ní nacházelá restaurace ? A věděli jste, že máme vlastní šikmou věž ? Vodojem je od jeho osy nakloněn až o 18 centimetrů, ale není to důsledkem války v letech 1991-1995

Dnes je vodárenská věž symbolem lidského utrpení, ale také symbolem lidské moci, která dlouho odolávala a odrážela srbské nepřátelské útoky během vlastenecké války. Vukovar se nachází na takové poloze, že ani když jste 3 km daleko, nemáte možnost vidět že se před vámi nacházi město. Jen když vidíte vodárenskou věž, budete vědět, že je Vukovar před vámi. Stavba vodárenské věže byla zahájena v roce 1964 a trvala až do roku 1968.
Od té doby až do roku 1991, sloužila svému účelu. V prvním týdnu útoku na Vukovar,  věž byla terčem ostřelování  nepřátelského srbského  vojska. Cíl  byl rychle dosažen, protože  věž utrpěla škodu, a byla uže nepoužitelná. Při obléhání města Vukovar , vodárenská věž  utrpěla více než 600 přímých zásahů a přesto zůstala stát a stála se pýchou města.  I dneska je  věž  na svém místě, i když se  příliš neinvestovalo do jeho rekonstrukce. 
To se ale brzy změni. Podle plánů na rekonstrukci  by měla být věž zachována a přeměněna na památník. V plánu je, že interiér bude zařízen jako funkcionalita života a  budoucnosti, a na vrcholu by měl a být k dispozici restaurace s vyhlídkou, ze které se  bude naskytovat nezapomenutelný výhled na Vukovar i Dunaj. Otvory z raket by měla zůstat nedotčené, ale pietní místnost by měl být propojeni. Všechny stěny by měly být pokryty s prosklenými stěnami, které by měly chránit návštěvníky před povětrnostními  vlivy.

 

Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC BY 3.0